Запорізький педагогічний коледж
Л.А.Чуйкіна
викладач-методист вищої категорії
Семінарське заняття
з навчальної дисципліни « Декоративно-прикладне мистецтво з
методикою навчання» сп. «Керівник образотворчої діяльності в дошкільному
закладі»
Тема
Мистецтво
українських писанок
Мета :
Дидактичний аспект –
систематизація, узагальнення знань, умінь студентів з методики ознайомлення дітей дошкільного віку з видами декоративно-
прикладного мистецтва, залучення їх до творчої діяльності.
Пізнавальний аспект –
-розкрити історичний зміст виникнення та
розвитку мистецтва писанкарства; визначати види писанок та ознаки за технологією,семантикою,колористикою
та призначенням ,як ужиткового мистецтва;показати систему занять з ознайомлення
дітей дошкільного віку з мистецтвом писанкарства.
Розвивальний аспект--розвивати творчі,
пошукові здібності студентів;
-уміння вільно орієнтуватися в засвоєному матеріалі,
системно викладати
його, формулювати та висловлювати свою думку;
- розвивати рефлексивні,оціночні та презентаційні вміння.
Виховний аспект--формувати
професійно-педагогічну культуру студентів:
володіння системою фундаментальних знань, професійними
поняттями, термінологією;
вміння аналізувати та оцінювати, а також корегувати
власну навчальну діяльність;
вміння застосовувати
в педагогічній практиці отримані знання
формувати патріотичні почуття, інтерес до мистецтва.
Професійний аспект- Продовжити
формування таких професійних компетенцій
:
-моделювати заняття з дітьми дошкільного віку з
елементами творчого характеру;
- добирати та використовувати різні методи та прийоми залучення дітей до творчої діяльності (
гурткова робота, заняття, художня самостійна діяльність).
ПЛАН.
1.
Історія виникнення
та розвитку мистецтва писанкарства.
2.
Поняття про
українські крашанки, дряпанки,
крапанки, писанки, і значення їх
як атрибуту весняних культових
обрядів, життєдайної сили.
3.
Матеріали та
інструменти для виконання писанок.
4.
Техніки та прийоми
писанкарства :
a)
візерунки з
традиційних геометричних, рослинних елементів, зображення птахів, тварин,
людини та їх семантичне значення
б) характерні кольорові ознаки, відмінності писанок різних регіонів України; місцеві майстри зернової
писанки: Н.Бабенко.
5. Методика ознайомлення дітей дошкільного
віку з мистецтвом писанки.
Ключові поняття: писанка, крашанка,
дряпанка, бісерка, мальованка, зернова писанка-викладанка, писачок,
безконечник, берегиня, ,
вербівочка сорок клинців, сонечко, сарни,
олені; еліпс, по колу, ланцюжок,решіточка.
Засоби навчання: інтерактивна дошка, відеозапис авторської
телепередачі викладача, вироби писанок, ілюстрації, карта України з видами писанок ,
мініатюри , зразки вихователя, таблиці з елементами та символікою писанок, план
роботи гуртка, дитячі роботи.
Література:
Бінашевський
Е. Українськи писанки. – К.,1968р
Воропай О.
Звичаї нашого народу. – 2т. – К., 1991р
Дронова О.О.
Розвиток творчості дошкільників у декоративному малюванні. – К.,:РМК, 1992.
Калуська
Л.В. Народні ремесла у дитячому садку. -
Харків: Ранок- Нт,2005МалинінаА.О, Малиніна І.О., ГриднєваО.Ю.
Великодний сувенір, Українська народна писанка, - Харків:Скорпіон, 2005
Хід заняття:
Я
поплила у світ дівочих мрій
У білі колискові оболоні
Котились писанки з-за гори
У теплі мамині долоні…
1.Вступне
слово викладача про мистецтво писанкарства.
v Завдання студентам:
Ø Розповісти історію
виникнення та розвитку писанкарства ;
Ø Характерні
особливості видів писанок: крашанка, дряпанка,
крапанка, мальованка і власне писанка
Студенти супроводжують виклад
демонстрацією наочних матеріалів.
Окрім традиційних народні майстри розробляють власні техніки виконання
писанок. В писанкарстві почали використовувати матеріали: дерево, глину, бісер,
нитки, зерно тощо. Отже за змістом виконання писанки розподіляються на:
-
Традиційні –
писанки, написані за зразками попередніх поколінь;
-
Авторські – писанки, створені майстром за
власним задумом, з використанням як традиційних, так і нових оригінальних символів;
-
Нетрадиційні –
писанки, виготовлені з використанням нетрадиційних для
писанкарства матеріалів.
Ø Які матеріали та приладдя необхідні для створення писанки?
Ø В якій
послідовності наносять віск та фарби на поверхню яйця?
Те, чим жили й в що вірували наші предки, відобразилось у
писанкарстві, Чимало цих вірувань, переконань вилились у символи писанкарства.
Ø Що вони означають?
Оберегове значення візерунків писанки.
Студенти
супроводжують свій виклад таблицями з символами та візерунками писанок:
·
Рослинні символи- обереги:
- вазон( дерево життя) – символізує дерево роду, світове дерево;
-сосонка – міфічний змій, земна рослинність;
-гілочка з листочками – живучість Божої ласки, чеснот і добрих справ;
-дубовий листок – сила , мудрість, витривалість, довголіття;
- колосок, зернятка – свячена їжа, предки, воскресіння;
квітка – дівоча врода, кохання, людська душа, народження.
·
До тваринних символів – оберегів ми відносимо:
-
півника – сонце,
досконалість, щастя, сила, довголіття, достаток;
-
кінь –
витривалість, сила, працьовитість, віщун віри, сонце;
-
рибка – побажання
здоров’я
-
птахи- вічність душі, посланець Бога, пробудження
природи;
-
бджілка – символ,
який впливав на роїння бджіл;
-
сарни, вівця, качки
– символи життя, господарювання.
Викладач звертає
увагу на карту регіонів України з різними видами писанок.
В кожному регіоні існували свої особливості виготовлення писанок. Кожна
писанка мала власне призначення:
-
писанку –
«виноград і яблучка» дарували дівчатам
на вроду;
-
писанку- «колоски»
котили по полю до врожаю;
-
якщо людині бажали
сили й довголіття, їй дарували писанку « олені»;
-
неодруженим хлопця
дарували писанку « життя й любов»;
-
жінки, що не мали
дітей дарували мальованки з квіточками, що символізували голівки ненароджених
дітей;
-
господарям оселі
дарували писанку» «Берегиня»
Ø Назвіть характерні
кольори і їх семантичне значення, що використовуються в писанкарстві.
Ø Якими барвниками
користувалися майстри?
Запорізький край має своїх майстрів в писанкарстві.
Розповідь
викладача про майстра зернової писанки – Наталію Бабенко.
Демонстрація виробів автора в презентації/
Перегляд
фрагменту авторської телепередачі викладача Л.Чуйкіної
II Практична
частина заняття.
Мотивація мети: обізнаність педагога, керівника образотворчої діяльності
у цілеспрямованому доборі сучасних, ефективних методів і прийомів для занять
різних типів і видів художньо-творчої діяльності дошкільників через систему
ознайомлення (мистецтвознавча розповідь, бесіда, вправи в техніці візерунків,
створення наочного фонду)
Ø Назвіть
систему занять з ознайомлення дітей дошкільного віку з видами
декоративно-прикладного мистецтва.
·
Поетична скарбничка.
Ø Зачитайте
художнє слово про писанку: казки, легенди, вірші, загадки.
·
Проект Система
роботи керівника ІЗО з теми «Писанка»
·
Розглядання плану гуртка для дітей дошкільного віку.
Ø Ознайомлення
з орієнтовними задачами таких занять.
·
Демонстрація наочного фонду для керівника ізостудії:
різні види писанок, ілюстрації, таблиці з візерунками, шаблони силуетів.
Завдання для самостійної роботи
студентів:
1.
Добір
програмового змісту для занять з ознайомлення з різними видами писанок( система
занять).
2.
Створити
таблицю символів, елементів писанок
3.
Виконати
зразки вихователя різних видів писанки: крапанки. мальованки, дряпанки ( в
техніці граттажу) з використанням варіативності візерунків, кольорів.
4.
Творча
робота. Розписати мальованку на яйці (об’ємна форма) або
виконати зернову писанку - викладанку.
5.
Підготувати
матеріали для практичного заняття «Петриківський розпис»: штампи з картоплі,
цибулі-кущівки, пензлик-кошачку, фарби, клей ПВА.
|